Новий король Норвегії: що чекає на монархію та Україну

28 серпня Норвегія попрощалася з королем Гаральдом V, а на трон зійшов його син Гокон VIII. Розповідаємо, чим унікальний новий монарх і як родинні скандали впливають на майбутнє королівства.
Норвегія вступила в нову епоху: після смерті 89-річного Гаральда V, який правив із 1991 року, королем автоматично став його син Гокон. Він обрав ім'я Гокон VIII і девіз "Все для Норвегії" — такий самий, як у батька, діда та прадіда. Але чи готові норвежці прийняти нового монарха, враховуючи низку скандалів у родині?
Гаральд V був справжнім народним улюбленцем. Він модернізував монархію, підтримував різноманіття та релігійну толерантність, а після терактів Брейвіка у 2011 році виголосив промову, яка стала символом стійкості: "Свобода сильніша за страх". Його любов до України також не залишалася непоміченою — у 2023 році він особисто відвідав центр розміщення українських біженців.
Тепер настав час Гокона VIII. Він давно готувався до цієї ролі, поступово перебираючи обов'язки батька через його проблеми зі здоров'ям. Гокон має досвід міжнародної освіти — навчався в Каліфорнійському університеті в Берклі, а у 2025 році здійснив перший візит представника норвезької королівської родини в Україну за час повномасштабної війни, відвідавши реабілітаційний центр в Ірпені та місця боїв у Мощуні.
Однак новий король успадкував не лише трон, а й виклики. Його дружина Метте-Маріт опинилася в центрі скандалу через листування з Джеффрі Епштейном у 2011–2014 роках, а пасинок Маріус Борг Хойбі був засуджений до чотирьох років ув'язнення за зґвалтування та домашнє насильство. Це суттєво вдарило по репутації родини: підтримка монархії впала до 54% у лютому, а майже половина опитаних не бажають бачити Метте-Маріт королевою.
Історик Тронд Норен Ісаксен вважає, що Гокон буде іншим типом короля, ніж його батько — стриманішим, але не менш шанованим. Сам новий монарх радить своїй доньці Інгрід: "Часто все приходить до ладу, якщо дати цьому час". Чи вистачить йому терпіння відновити довіру народу — покаже час, але Україна точно не втратить прихильника на норвезькому троні.
Читайте також
Ще в розділі «Стосунки»
- Сама вийшла з дому: у Запоріжжі жінку покарали за залишеного без нагляду сина
- Як не втратити себе: історія порятунку у Вінниці на Південному Бузі
- Як не стати жертвою помсти клієнта: історія київського психолога
- Зник безвісти: що робити родинам і як не втратити надію
- Мати Гейден Панеттьєрі про ультиматум доньці перед її смертю







